Prezes Orlen VC o start-upach: Rocznie weryfikujemy około tysiąca spółek Na inwestycje chcemy przeznaczyć 100 mln zł Inwestowanie

Na etapie budowania strategii funduszu zastanawialiśmy się, gdzie lokować środki, biorąc pod uwagę postawione przed nami cele i to, co chcemy osiągnąć. Wiele dużych podmiotów, nawet jeśli o tym głośno nie mówi, posiada tam swoje centra badawcze, a liczne izraelskie pomysły są następnie skalowane i rozwijane w USA. Izrael to dobrze naoliwiona maszyna i bycie częścią tego ekosystemu jest dużą wartością. To przede wszystkim możliwość uczenia się od najlepszych oraz nowe perspektywy rozwoju, docelowo na przykład na rynku amerykańskim. Polska jest nam bardzo bliska i aktywnie analizujemy pomysły lokalnych firm, ale nie chcemy się ograniczać wyłącznie do naszego podwórka.

  • ORLEN VC wspiera spółki technologiczne będące na początkowym etapie rozwoju oraz wczesnej fazie ekspansji, (z wyłączeniem fazy pre-seed oraz seed).
  • Spółka podkreśliła przy tym, że “wyzwania i cele ujęte w aktualnej strategii PKN Orlen oraz Strategicznej Agendzie Badawczej, powinny być uwzględnione przy opracowaniu strategii biznesowej oraz inwestycyjnej nowej struktury Orlen VC”.
  • Orlen Skylight, pierwszym w Polsce korporacyjnym programie akceleracyjnym dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu, który adresowany jest do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi.
  • Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju.
  • W CBR stanęła już pierwsza z pięciu planowanych instalacji pilotażowych odzwierciedlających procesy rafineryjno-petrochemiczne w ramach pracowni instalacji pilotowych.

Dzięki takiemu podejściu jesteśmy krok przed innymi, bo im więcej potencjalnych ścieżek zidentyfikujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że obierzemy właściwy kierunek. Jako Orlen przestajemy już tylko podążać za większymi od siebie, a coraz częściej jesteśmy wśród globalnych liderów wyznaczających kierunek zmian w zakresie transformacji energetycznej. ORLEN VC to ważny element ekosystemu innowacji PKN ORLEN. To pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu. Jest skierowany do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi. W ramach programu odbyły się dotąd trzy rundy akceleracyjne, w których wpłynęło ponad 220 zgłoszeń odpowiadających na prawie 60 wyzwań biznesowych i technologicznych.

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

VC to narzędzie, dzięki któremu możemy eksplorować technologie. Jeżeli podchodzimy do wyzwania transformacji energetycznej globalnie, to nie możemy skupić się wyłącznie na rozwoju technologii na nasze cele, ale dla całego sektora energetycznego. Dlatego inwestując w startupy zakładamy globalizację ich rozwiązań. Dzięki VC wcześniej zauważamy trendy w sektorze, widzimy, jakie technologie są opracowywane na całym świecie i które z nich zyskują przewagę nad pozostałymi, również w zakresie pozyskiwanego finansowania. Widzimy trendy w zakresie tego, jak zmieniają się baterie, jakie usługi są przygotowywane, ale sprawdzamy też czy elektromobilność może być wciąż uznawana za wiodącą technologię w obszarze niskoemisyjnej motoryzacji.

Inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro. Fundusz Emerald to “niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii”. “Doświadczenie najbardziej innowacyjnych firm na świecie, również w sektorze oil and gas, pokazuje, że w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, niezbędna dla utrzymania przewagi konkurencyjnej, jest bliska współpraca z technologicznymi i innowacyjnymi podmiotami” – zaznaczył płocki koncern. – Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN Orlen, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu.

PKN Orlen przypomniał, że „jako jedna z największym firm w Europie Środkowo-Wschodniej aktywnie angażuje się w inicjatywy innowacyjne oraz dynamicznie rozwija swój portfel projektów”. „Doświadczenie najbardziej innowacyjnych firm na świecie, również w sektorze oil and gas, pokazuje, że w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, niezbędna dla utrzymania przewagi konkurencyjnej, jest bliska współpraca z technologicznymi i innowacyjnymi podmiotami” – zaznaczył płocki koncern. Analizę zewnętrzną – best practices w odniesieniu do najlepszych praktyk stosowanych przez światowe korporacje w zakresie prowadzenia inwestycji venture capital, a także rekomendacją optymalnego modelu prowadzenia inwestycji venture capital w ramach GK Orlen. Spółka podała również, że oczekuje porównawczej analizy regulacyjnej wraz z rekomendacją, w tym przeglądu najlepszych praktyk w tworzeniu korporacyjnych struktur venture capital w Polsce, Europie i na świecie. Odnosząc się do ramy czasowych zakresu prac, płocki koncern zaznaczył, iż doradca powinien zaproponować w ramach odpowiedzi „najszybszy możliwy/optymalny harmonogram realizacji projektu”. Inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro.

Poza Orlen VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in. Chevron, ABB, Michelin, fort financial services broker forex – przegląd i informacje SABIC, Suncor Energy – podano również. Dziś młodzi ludzie nie są już zainteresowani pracą w korporacji w sektorze energetyki. Przykładem jest Norwegia, która ma problemy ze znalezieniem pracowników dla sektora oil & gas.

Jeżeli zaś chodzi o nasz młody rynek VC to z pewnością nadrabiamy elastycznością i umiejętnością dopasowania się do zmiennych rynkowych. W wielu przypadkach właśnie ta elastyczność przekłada się na przewagi konkurencyjne i przynosi sukces. Efektem będzie dynamiczne przyspieszenie transformacji koncernu dzięki komercjalizacji nowoczesnych technologii oraz wdrażaniu nowych modeli biznesowych. pobierz shovel over broker price statement (bpo) wymagane przez agentów Inwestycje ORLEN VC pozwolą koncernowi bezpośrednio i pośrednio wchodzić i rozwijać wspólnie z najlepszymi zespołami nowe perspektywiczne biznesy, które umocnią międzynarodową pozycję Koncernu. PKN Orlen przypomniał, że “jako jedna z największym firm w Europie Środkowo-Wschodniej aktywnie angażuje się w inicjatywy innowacyjne oraz dynamicznie rozwija swój portfel projektów”.

Notowania na GPW tąpnęły. Inwestorzy pozbywają się akcji czołowej sieci sklepów

“PKN Orlen powołał największy korporacyjny fundusz venture capital w Polsce, który w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 mln euro – pół miliarda złotych – w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania” – poinformował we wtorek koncern. Przyświeca nam idea dodawania wartości Grupie, choć może ona być rozmaicie rozumiana. W strukturze Orlenu jesteśmy narzędziem służącym budowaniu innowacji.

Światłowód Inwestycje zrealizował już połowę planu inwestycyjnego na lata 2021-2025

– W procesie transformacji nie można odrzucać narzędzi, które pozwalają otwierać nowe możliwości biznesowe, usprawniać aktualne filary biznesowe i docierać do technologii, które w przyszłości mogą mieć fundamentalne znaczenie dla całej grupy – mówi Marek Garniewski. BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. Największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Jeśli chodzi o nowe inwestycje, będą to krajowe podmioty, czy też zagraniczne?

To, co działo się na przełomie roku na rynku publicznym i prywatnym, ostudziło nieco atmosferę wokół rynku VC, więc wiele dobrych startupów nie szukało zewnętrznych rund finansowania, ale skupiało się na tych wewnętrznych. Dziś widoczne są dwa silne trendy, które wciąż się bronią szef fed, jerome powell, zaszczepił zaufanie do dolara – to sztuczna inteligencja i clean-tech. Przede wszystkim trzeba być na miejscu, inaczej nie ma tam czego szukać. Założenie, że wchodzimy do Izraela poprzez fundusz, było działaniem strategicznym. Już dziś widzimy, jak wzmocniliśmy możliwość budowania networkingu globalnego.

“Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN Orlen, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu” – zaznaczył Obajtek. Zapowiedział przy tym, że fundusz Orlen VC “będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego”. ORLEN VC rozpoczął działalność operacyjną pod koniec 2021 roku i jest częścią GK ORLEN.

To fundusz korporacyjny Venture Capital, a jego celem strategicznym jest pozyskiwanie dostępu do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych. ORLEN VC wspiera spółki technologiczne będące na początkowym etapie rozwoju oraz wczesnej fazie ekspansji, (z wyłączeniem fazy pre-seed oraz seed). W ciągu 10 lat spółka chce zainwestować 100 milionów euro. PFR Ventures (wraz z grupą kapitałową PFR, do której należy) to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 60 funduszy, które dokonały ponad 650 inwestycji.

Cały proces działa jak sito, które oddziela najbardziej wartościowe podmioty, do których staramy się dotrzeć. Pozostałymi ścieżkami trafiają do nas zgłoszenia, które często nie spełniają wymogów – nie pasują do strategii naszego funduszu lub nie są produktem na odpowiednim poziomie rozwoju. Oczywiście zdarzają się wyjątki i mamy taki przykład u siebie.

Leave a Comment

อีเมลของคุณจะไม่แสดงให้คนอื่นเห็น ช่องข้อมูลจำเป็นถูกทำเครื่องหมาย *